Vishay/Dale TFPT0603L1500FZ
TFPT0603L1500FZ picture photo
Mfg. Part Number
TFPT0603L1500FZ
Brief Description
THERMISTOR PTC 150 OHM 1% 0603
Datasheet Download
TFPT0603L1500FZ.pdf
Availability of TFPT0603L1500FZ
QUANTITY
TFPT0603L1500FZ Order Process
Ship out your order
Specifications of TFPT0603L1500FZ
Internal Part NumberEIS-TFPT0603L1500FZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C150
Resistance Tolerance±1%
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Power - Max75mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFPT0603L1500FZ
Related LinksTFPT060, TFPT0603L1500FZ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TFPT0603L1500FZ Details Description
Related parts for TFPT0603L1500FZ
CAP CER 75PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 2WIRE SER SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CUTTER RETURN SPRING (24854-14) datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 4SMD datasheet.pdf
Connector Header 72 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf