Texas Instruments LP3990QTLX-2.8Q1
LP3990QTLX-2.8Q1 picture photo
Mfg. Part Number
LP3990QTLX-2.8Q1
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4DSBGA
Datasheet Download
LP3990QTLX-2.8Q1.pdf
Availability of LP3990QTLX-2.8Q1
QUANTITY
LP3990QTLX-2.8Q1 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3990QTLX-2.8Q1
Internal Part NumberEIS-LP3990QTLX-2.8Q1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageLP3990QTLX-2.8Q1 Specifications
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package4-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3990QTLX-2.8Q1
Related LinksLP3990QT, LP3990QTLX-2.8Q1 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3990QTLX-2.8Q1 Details Description
Related parts for LP3990QTLX-2.8Q1
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 160POS .8MM FH 8H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 100MA 4.5 OHM datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
PANEL PLASTIC 10.51X6.69X.13" datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 150 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
HEX NUT 0.197" NYLON M2.5 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.01% 0.6W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf