Texas Instruments LP3991TL-2.8/NOPB
LP3991TL-2.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3991TL-2.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.3A 4DSBGA
Datasheet Download
LP3991TL-2.8/NOPB.pdf
Availability of LP3991TL-2.8/NOPB
QUANTITY
LP3991TL-2.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3991TL-2.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3991TL-2.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.075V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 4V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package4-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3991TL-2.8/NOPB
Related LinksLP3991TL, LP3991TL-2.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3991TL-2.8/NOPB Details Description
Related parts for LP3991TL-2.8/NOPB
FIXED IND 39NH 530MA 240 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 28V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB datasheet.pdf
RES 220 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUSTOM 2-PART RAMP TRIM MAT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf