Texas Instruments LP3995ITLX-1.5/NOPB
LP3995ITLX-1.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3995ITLX-1.5/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A 5DSBGA
Datasheet Download
LP3995ITLX-1.5/NOPB.pdf
Availability of LP3995ITLX-1.5/NOPB
QUANTITY
LP3995ITLX-1.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3995ITLX-1.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3995ITLX-1.5/NOPB
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3995ITLX-1.5/NOPB
Related LinksLP3995ITL, LP3995ITLX-1.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3995ITLX-1.5/NOPB Details Description
Related parts for LP3995ITLX-1.5/NOPB
IC FPGA 129 I/O 160PQFP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 98 OHM 6.0A SMD datasheet.pdf
SWITCH BLOCK ILLUM SPST-NO 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
POT 2 OHM 100W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
DISPLAY 0.3" 2DIGIT BLUE CA SMD datasheet.pdf