Vicor Corporation VI-22R-IX-F1
VI-22R-IX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-22R-IX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W
Datasheet Download
VI-22R-IX-F1.pdf
Availability of VI-22R-IX-F1
QUANTITY
VI-22R-IX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-22R-IX-F1
Internal Part NumberEIS-VI-22R-IX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-22R-IX-F1
Related LinksVI-22R, VI-22R-IX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-22R-IX-F1 Details Description
Related parts for VI-22R-IX-F1
DIODE ZENER 22V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
TERMINAL SOLDER TURRET .053" datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-2424-A datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 2POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL datasheet.pdf