Texas Instruments LP3999ITLX-3.3/NOPB
LP3999ITLX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3999ITLX-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5DSBGA
Datasheet Download
LP3999ITLX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP3999ITLX-3.3/NOPB
QUANTITY
LP3999ITLX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3999ITLX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3999ITLX-3.3/NOPB
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3999ITLX-3.3/NOPB
Related LinksLP3999ITL, LP3999ITLX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3999ITLX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP3999ITLX-3.3/NOPB
CONN TERM BLOCK 13POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
ANT&ENCL ASSY 2.3G 12DBI 8" MMCX datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf