Texas Instruments LP5904TME-1.2/NOPB
LP5904TME-1.2/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5904TME-1.2/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.2A 4DSBGA
Datasheet Download
LP5904TME-1.2/NOPB.pdf
Availability of LP5904TME-1.2/NOPB
QUANTITY
LP5904TME-1.2/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5904TME-1.2/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5904TME-1.2/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Standard Package250
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package4-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5904TME-1.2/NOPB
Related LinksLP5904TME, LP5904TME-1.2/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5904TME-1.2/NOPB Details Description
Related parts for LP5904TME-1.2/NOPB
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56TVSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TANSFORMER 4W 20HZ-20KHZ datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EMI/RFI MINI-MIZER STR SGL END datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf