Texas Instruments LP5907MFX-3.2/NOPB
LP5907MFX-3.2/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5907MFX-3.2/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.2V 0.25A SOT23-5
Datasheet Download
LP5907MFX-3.2/NOPB.pdf
Availability of LP5907MFX-3.2/NOPB
QUANTITY
LP5907MFX-3.2/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5907MFX-3.2/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5907MFX-3.2/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLP5907 Design with WEBENCH® Power Designer
Manufacturer Product PageLP5907MFX-3.2/NOPB Specifications
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.2V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5907MFX-3.2/NOPB
Related LinksLP5907MFX, LP5907MFX-3.2/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5907MFX-3.2/NOPB Details Description
Related parts for LP5907MFX-3.2/NOPB
IC OPAMP DIFF 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
ICL 10 OHM 25% 1.7A 10.2MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A/3A DL 16QFN datasheet.pdf