Texas Instruments LP5907SNX-2.8/NOPB
LP5907SNX-2.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5907SNX-2.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.25A 4X2SON
Datasheet Download
LP5907SNX-2.8/NOPB.pdf
Availability of LP5907SNX-2.8/NOPB
QUANTITY
LP5907SNX-2.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5907SNX-2.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5907SNX-2.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLP5907 Design with WEBENCH® Power Designer
PCN Design/SpecificationPin 1 Marking Update 04/May/2015
PCN Assembly/OriginCMOS9T, 50HPA07 Wafer Fab 15/May/2013
PCN OtherAssembly Site/Material Chg 11/Sep/2015
Manufacturer Product PageLP5907SNX-2.8/NOPB Specifications
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-X2SON (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5907SNX-2.8/NOPB
Related LinksLP5907SNX, LP5907SNX-2.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5907SNX-2.8/NOPB Details Description
Related parts for LP5907SNX-2.8/NOPB
CONN HEADER .100 SNGL STR 2POS datasheet.pdf
THERMAL PAD SINGLE PHASE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
DISPLAY 8CHAR .200" HI EFF GREEN datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 10.16MM datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf