Texas Instruments LP5951MFX-2.8/NOPB
LP5951MFX-2.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5951MFX-2.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP5951MFX-2.8/NOPB.pdf
Availability of LP5951MFX-2.8/NOPB
QUANTITY
LP5951MFX-2.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5951MFX-2.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5951MFX-2.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5951MFX-2.8/NOPB
Related LinksLP5951MFX, LP5951MFX-2.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5951MFX-2.8/NOPB Details Description
Related parts for LP5951MFX-2.8/NOPB
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CLIP BATTERY D CELL UNINSUL SS datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
JUN-POW-TIM GEH 21P datasheet.pdf
60712-28 CUT OFF INSERT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
BAR LIGHTS 112X22MM RED datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf