Texas Instruments LP5952TLX-1.2/NOPB
LP5952TLX-1.2/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP5952TLX-1.2/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.35A 5DSBGA
Datasheet Download
LP5952TLX-1.2/NOPB.pdf
Availability of LP5952TLX-1.2/NOPB
QUANTITY
LP5952TLX-1.2/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP5952TLX-1.2/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP5952TLX-1.2/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Process BCB Elimnation 12/Feb/2014
Wafer Process Revision A 14/Jul/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output350mA
Voltage - Dropout (Typical)0.088V @ 350mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 4.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP5952TLX-1.2/NOPB
Related LinksLP5952TLX, LP5952TLX-1.2/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP5952TLX-1.2/NOPB Details Description
Related parts for LP5952TLX-1.2/NOPB
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 3KV U2M RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 2% BEAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf