Texas Instruments LP8345CDTX-2.5/NOPB
LP8345CDTX-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP8345CDTX-2.5/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.5A TO252-3
Datasheet Download
LP8345CDTX-2.5/NOPB.pdf
Availability of LP8345CDTX-2.5/NOPB
QUANTITY
LP8345CDTX-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP8345CDTX-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP8345CDTX-2.5/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.335V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP8345CDTX-2.5/NOPB
Related LinksLP8345CDT, LP8345CDTX-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP8345CDTX-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LP8345CDTX-2.5/NOPB
RES SMD 19.6KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC PROG 27BIT SERDES TX 80-BGA datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 ORANGE W/BOOT 2' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
1U SINGLE-SIDED 1.5"X3" FRONT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.7A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V 20% X6S 1206 datasheet.pdf