Bourns Inc. LPA0618-251KL
LPA0618-251KL picture photo
Mfg. Part Number
LPA0618-251KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 250UH 400MA 1 OHM TH
Datasheet Download
LPA0618-251KL.pdf
Availability of LPA0618-251KL
QUANTITY
LPA0618-251KL Order Process
Ship out your order
Specifications of LPA0618-251KL
Internal Part NumberEIS-LPA0618-251KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLPA
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance250µH
Tolerance±10%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.984" L (6.00mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPA0618-251KL
Related LinksLPA061, LPA0618-251KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
LPA0618-251KL Details Description
Related parts for LPA0618-251KL
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 24POS BLUE PNL MT datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 210PO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf