Bourns Inc. LPA0618-501KL
LPA0618-501KL picture photo
Mfg. Part Number
LPA0618-501KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 500UH 250MA 2 OHM TH
Datasheet Download
LPA0618-501KL.pdf
Availability of LPA0618-501KL
QUANTITY
LPA0618-501KL Order Process
Ship out your order
Specifications of LPA0618-501KL
Internal Part NumberEIS-LPA0618-501KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLPA
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance500µH
Tolerance±10%
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.984" L (6.00mm x 25.00mm)