Artesyn Embedded Technologies LPS254-CF
LPS254-CF picture photo
Mfg. Part Number
LPS254-CF
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 250W
Datasheet Download
LPS254-CF.pdf
Availability of LPS254-CF
QUANTITY
LPS254-CF Order Process
Ship out your order
Specifications of LPS254-CF
Internal Part NumberEIS-LPS254-CF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDeclaration of Conformity
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesLPS250
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)16.7A
Power (Watts)250W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension10.32" L x 5.00" W x 2.00" H (262.0mm x 127.0mm x 50.8mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPS254-CF
Related LinksLPS2, LPS254-CF Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LPS254-CF Details Description
Related parts for LPS254-CF
OPTOISOLATOR TRANS MODULE datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-D, Dual Link 24 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 100MA 19 OHM TH datasheet.pdf