Everlight Electronics Co Ltd ELS-4005SYGWA/S530-E2
ELS-4005SYGWA/S530-E2 picture photo
Mfg. Part Number
ELS-4005SYGWA/S530-E2
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY SGL DIGIT 4" YLW/GRN
Datasheet Download
ELS-4005SYGWA/S530-E2.pdf
Availability of ELS-4005SYGWA/S530-E2
QUANTITY
ELS-4005SYGWA/S530-E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELS-4005SYGWA/S530-E2
Internal Part NumberEIS-ELS-4005SYGWA/S530-E2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension4.795" H x 3.535" W x 0.587" D (121.80mm x 89.80mm x 14.90mm)
Digit/Alpha Size3.98" (101.20mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorGreen-Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)10V
Current - Test20mA
Millicandela Rating6.4mcd
Wavelength - Peak575nm
Power Dissipation (Max)300mW
Package / Case10-DIP (4.210", 107.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELS-4005SYGWA/S530-E2
Related LinksELS-4005SY, ELS-4005SYGWA/S530-E2 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
ELS-4005SYGWA/S530-E2 Details Description
Related parts for ELS-4005SYGWA/S530-E2
IC FIFO 512X9 SYNC 10NS 32-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8MLP datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
USE WITH 5MM FLANGELESS LED datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 5GHZ SOT89 datasheet.pdf
IGBT BIPO 600V 60A TO247 datasheet.pdf