Cornell Dubilier Electronics LPW222M1HO25V-W
LPW222M1HO25V-W picture photo
Mfg. Part Number
LPW222M1HO25V-W
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
LPW222M1HO25V-W.pdf
Availability of LPW222M1HO25V-W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LPW222M1HO25V-W Order Process
Ship out your order
Specifications of LPW222M1HO25V-W
Internal Part NumberEIS-LPW222M1HO25V-W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLPW Snap-ins EOL 10/Jul/2015
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLPW
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)226 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.98A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPW222M1HO25V-W
Related LinksLPW222M, LPW222M1HO25V-W Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPW222M1HO25V-W Details Description
Related parts for LPW222M1HO25V-W
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
EVAL BOARD CREE LED FLASHLIGHT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
#12 PIN CONTACT 16-18 CRIMP datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 120' NM NM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
2" BLACK VINYL 30FT RL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf