Cornell Dubilier Electronics LPX101M400A3P3
LPX101M400A3P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX101M400A3P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LPX101M400A3P3.pdf
Availability of LPX101M400A3P3
QUANTITY
LPX101M400A3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX101M400A3P3
Internal Part NumberEIS-LPX101M400A3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLPX
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.989 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX101M400A3P3
Related LinksLPX101M, LPX101M400A3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX101M400A3P3 Details Description
Related parts for LPX101M400A3P3
SWITCH DETECT SPST LEFT ANG SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 3.81MM PCB datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1AMP 200V DFS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
CABLE .3M N FML - SMA ML 50 OHM datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 8COND 14' PRE-CUT datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 192POS GOLD datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A datasheet.pdf