Vicor Corporation VE-24H-EX-B1
VE-24H-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24H-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W
Datasheet Download
VE-24H-EX-B1.pdf
Availability of VE-24H-EX-B1
QUANTITY
VE-24H-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24H-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24H-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.44A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24H-EX-B1
Related LinksVE-24H, VE-24H-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24H-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-24H-EX-B1
IC OPAMP CFA 1.44GHZ SOT23-8 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19VC SOT23 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 256RES 2M datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM SNGL PCB 10POS datasheet.pdf
CONN RCPT 220POS 11ROW RT ANG datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE D 21POS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 20A 5X6 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
34 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VW F FILT datasheet.pdf