Cornell Dubilier Electronics LPX152M200H7P3
LPX152M200H7P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX152M200H7P3
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LPX152M200H7P3.pdf
Availability of LPX152M200H7P3
QUANTITY
LPX152M200H7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX152M200H7P3
Internal Part NumberEIS-LPX152M200H7P3
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)133 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX152M200H7P3
Related LinksLPX152M, LPX152M200H7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX152M200H7P3 Details Description
Related parts for LPX152M200H7P3
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 62POS datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1% 1W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf