Cornell Dubilier Electronics LPX222M160H4P3
LPX222M160H4P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX222M160H4P3
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LPX222M160H4P3.pdf
Availability of LPX222M160H4P3
QUANTITY
LPX222M160H4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX222M160H4P3
Internal Part NumberEIS-LPX222M160H4P3
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX222M160H4P3
Related LinksLPX222M, LPX222M160H4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX222M160H4P3 Details Description
Related parts for LPX222M160H4P3
CONN HOUSING 18POS .100 SINGLE datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 10K OHM 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 2.5A DPAK datasheet.pdf
CONN RECEPT PCB 24POS GOLD PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 0.08 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 25 F 18" YEL JACKP A174 datasheet.pdf