Cornell Dubilier Electronics LPX391M350H3P3
LPX391M350H3P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX391M350H3P3
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
LPX391M350H3P3.pdf
Availability of LPX391M350H3P3
QUANTITY
LPX391M350H3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX391M350H3P3
Internal Part NumberEIS-LPX391M350H3P3
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX391M350H3P3
Related LinksLPX391M, LPX391M350H3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX391M350H3P3 Details Description
Related parts for LPX391M350H3P3
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf