Cornell Dubilier Electronics LPX391M450H4P3
LPX391M450H4P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX391M450H4P3
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LPX391M450H4P3.pdf
Availability of LPX391M450H4P3
QUANTITY
LPX391M450H4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX391M450H4P3
Internal Part NumberEIS-LPX391M450H4P3
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX391M450H4P3
Related LinksLPX391M, LPX391M450H4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX391M450H4P3 Details Description
Related parts for LPX391M450H4P3
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 1.9A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR PHASE 200-400VAC 25A datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 60W datasheet.pdf
DIODE ULTRA FAST 2A 200V SMA datasheet.pdf
ER 6C 1#16 5#12 PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 5% 1/6W 0402 datasheet.pdf