Cornell Dubilier Electronics LPX561M160C3P3
LPX561M160C3P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX561M160C3P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LPX561M160C3P3.pdf
Availability of LPX561M160C3P3
QUANTITY
LPX561M160C3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX561M160C3P3
Internal Part NumberEIS-LPX561M160C3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLPX
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX561M160C3P3
Related LinksLPX561M, LPX561M160C3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX561M160C3P3 Details Description
Related parts for LPX561M160C3P3
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 3/8" datasheet.pdf
IC MPU SCC 18MHZ 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 1.18 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL SMA PLUG-BKHD JACK RG58C 60" datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 M32 datasheet.pdf
RES 39.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC LPDDR2 SDRAM 512MBIT WFBGA datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf