Cornell Dubilier Electronics LPX561M350H7P3
LPX561M350H7P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX561M350H7P3
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
LPX561M350H7P3.pdf
Availability of LPX561M350H7P3
QUANTITY
LPX561M350H7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX561M350H7P3
Internal Part NumberEIS-LPX561M350H7P3
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX561M350H7P3
Related LinksLPX561M, LPX561M350H7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX561M350H7P3 Details Description
Related parts for LPX561M350H7P3
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 240V datasheet.pdf
RECEIVER ONLY FOR E3S-AT16 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 1A SYNC 6WDFN datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.104M OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AP,STR,SNB,PSA datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MODULAR CONN datasheet.pdf
OSC MEMS 10.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf