Sharp Microelectronics LQ040Y3DX80B
LQ040Y3DX80B picture photo
Mfg. Part Number
LQ040Y3DX80B
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD TFT 4.0" 480X800 WVGA
Datasheet Download
LQ040Y3DX80B.pdf
Availability of LQ040Y3DX80B
QUANTITY
LQ040Y3DX80B Order Process
Ship out your order
Specifications of LQ040Y3DX80B
Internal Part NumberEIS-LQ040Y3DX80B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display Type-
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size4" (101.60mm)
Viewing Area51.84mm W x 86.40mm H
Backlight-
Dot Pixels800 x 480 (WVGA)
InterfaceParallel/Serial
Graphics Color-
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQ040Y3DX80B
Related LinksLQ040Y, LQ040Y3DX80B Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
LQ040Y3DX80B Details Description
Related parts for LQ040Y3DX80B
CONN EDGECARD 70POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
MICRO 51POS SKT 30" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM 1610 datasheet.pdf