Power Integrations LQA40B150C
LQA40B150C picture photo
Mfg. Part Number
LQA40B150C
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE CC 150V 20A DUAL TO-263AB
Datasheet Download
LQA40B150C.pdf
Availability of LQA40B150C
QUANTITY
LQA40B150C Order Process
Ship out your order
Specifications of LQA40B150C
Internal Part NumberEIS-LQA40B150C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesQspeed™
Packaging*
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)16.9ns
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 150V
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQA40B150C
Related LinksLQA40, LQA40B150C Datasheet, Power Integrations Distributor
LQA40B150C Details Description
Related parts for LQA40B150C
JUMPER-H1503TR/A3049G/H1503TR 8" datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
LAMP EXHAUST FAN 22W datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 22.0K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 150E 8.25KV datasheet.pdf
CONN FEMALE HSNG .156 15POS datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 75K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RES SMD 149K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf