Power Integrations LQA40T150C
LQA40T150C picture photo
Mfg. Part Number
LQA40T150C
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE CC 150V 20A DUAL TO-220AB
Datasheet Download
LQA40T150C.pdf
Availability of LQA40T150C
QUANTITY
LQA40T150C Order Process
Ship out your order
Specifications of LQA40T150C
Internal Part NumberEIS-LQA40T150C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesQspeed™
Packaging*
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)16.9ns
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 150V
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQA40T150C
Related LinksLQA40, LQA40T150C Datasheet, Power Integrations Distributor
LQA40T150C Details Description
Related parts for LQA40T150C
OPTOISOLATOR 1KV TRANS TO72-4 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS NPN SLOTTED datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 25NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 350V X7T 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 490UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf
IMP,PWR,4PR,R/A,HDR,6.9,6.9,TIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 80V TO-220AB datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf