Murata Electronics North America LQB15NNR27J10D
LQB15NNR27J10D picture photo
Mfg. Part Number
LQB15NNR27J10D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270NH 330MA 410 MOHM
Datasheet Download
LQB15NNR27J10D.pdf
Availability of LQB15NNR27J10D
QUANTITY
LQB15NNR27J10D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQB15NNR27J10D
Internal Part NumberEIS-LQB15NNR27J10D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQB15NN_10
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance270nH
Tolerance±5%
Current Rating330mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)512.5 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQB15NNR27J10D
Related LinksLQB15NN, LQB15NNR27J10D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQB15NNR27J10D Details Description
Related parts for LQB15NNR27J10D
RES SMD 634K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 70POS DUAL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 10MM datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf