Murata Electronics North America LQG15HH6N8J02D
LQG15HH6N8J02D picture photo
Mfg. Part Number
LQG15HH6N8J02D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 300MA 240 MOHM
Datasheet Download
LQG15HH6N8J02D.pdf
Availability of LQG15HH6N8J02D
QUANTITY
LQG15HH6N8J02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQG15HH6N8J02D
Internal Part NumberEIS-LQG15HH6N8J02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQG15H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreAir
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant4.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQG15HH6N8J02D
Related LinksLQG15HH, LQG15HH6N8J02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQG15HH6N8J02D Details Description
Related parts for LQG15HH6N8J02D
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 130W D2PAK datasheet.pdf
BOARD EVAL VIPER12A LP AC/DC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 51UH 1.5A 142 MOHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER LINEAR 16SSOP datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf