Murata Electronics North America LQG15HN12NJ02D
LQG15HN12NJ02D picture photo
Mfg. Part Number
LQG15HN12NJ02D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12NH 300MA 410 MOHM
Datasheet Download
LQG15HN12NJ02D.pdf
Availability of LQG15HN12NJ02D
QUANTITY
LQG15HN12NJ02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQG15HN12NJ02D
Internal Part NumberEIS-LQG15HN12NJ02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Products
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQG15HN
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance12nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)410 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)