Murata Electronics North America LQG15HN2N2S02D
LQG15HN2N2S02D picture photo
Mfg. Part Number
LQG15HN2N2S02D
Brief Description
FIXED IND 2.2NH 300MA 150 MOHM
Datasheet Download
LQG15HN2N2S02D.pdf
Availability of LQG15HN2N2S02D
QUANTITY
LQG15HN2N2S02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQG15HN2N2S02D
Internal Part NumberEIS-LQG15HN2N2S02D
FamilyFixed Inductors
SeriesLQG15HN
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance2.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQG15HN2N2S02D
Related LinksLQG15HN, LQG15HN2N2S02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQG15HN2N2S02D Details Description
Related parts for LQG15HN2N2S02D
EVAL BOARD OP AMP 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CBL 9POS 0.5MM JMPR TYPE A 8" datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT PHANTOM VHF 156-172 2.3" WHT datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 60PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 12VC SOT26 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf