Murata Electronics North America LQG15HN5N6S02D
LQG15HN5N6S02D picture photo
Mfg. Part Number
LQG15HN5N6S02D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 300MA 260 MOHM
Datasheet Download
LQG15HN5N6S02D.pdf
Availability of LQG15HN5N6S02D
QUANTITY
LQG15HN5N6S02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQG15HN5N6S02D
Internal Part NumberEIS-LQG15HN5N6S02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Products
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQG15HN
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance5.6nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)260 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant5.3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQG15HN5N6S02D
Related LinksLQG15HN, LQG15HN5N6S02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQG15HN5N6S02D Details Description
Related parts for LQG15HN5N6S02D
IC RESET CIRCUIT 4.39V SOT143-4 datasheet.pdf
OSC TCXO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 20A TO-220 datasheet.pdf
RES 27.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 60 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
+3 V, Voltage Monitoring uP Supervisory Circuits IC datasheet.pdf