ITT Cannon, LLC MS3126E22-55PW
MS3126E22-55PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3126E22-55PW
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3126E22-55PW.pdf
Availability of MS3126E22-55PW
QUANTITY
MS3126E22-55PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126E22-55PW
Internal Part NumberEIS-MS3126E22-55PW
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126E22-55PW
Related LinksMS3126E, MS3126E22-55PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3126E22-55PW Details Description
Related parts for MS3126E22-55PW
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FLOW CTRL MULTI QUEUE 256-BGA datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ORANGE 0.8" datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 43K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
LAMINATED CABLE TLG, W/O APPL datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf