Murata Electronics North America LQG15HS3N6S02D
LQG15HS3N6S02D picture photo
Mfg. Part Number
LQG15HS3N6S02D
Brief Description
FIXED IND 3.6NH 300MA 180 MOHM
Datasheet Download
LQG15HS3N6S02D.pdf
Availability of LQG15HS3N6S02D
QUANTITY
LQG15HS3N6S02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQG15HS3N6S02D
Internal Part NumberEIS-LQG15HS3N6S02D
FamilyFixed Inductors
SeriesLQG15HS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreAir
Inductance3.6nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQG15HS3N6S02D
Related LinksLQG15HS, LQG15HS3N6S02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQG15HS3N6S02D Details Description
Related parts for LQG15HS3N6S02D
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
LED PM IND RECESSED GREEN datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC ANTENNA AMP AM/FM LN 24QFN datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 240V 11FT CABLE datasheet.pdf
ALCF-P FLM KT 17X17 60 DEG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf