Murata Electronics North America LQG18HN1N8S00D
LQG18HN1N8S00D picture photo
Mfg. Part Number
LQG18HN1N8S00D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8NH 500MA 100 MOHM
Datasheet Download
LQG18HN1N8S00D.pdf
Availability of LQG18HN1N8S00D
QUANTITY
LQG18HN1N8S00D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQG18HN1N8S00D
Internal Part NumberEIS-LQG18HN1N8S00D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Products
Chip RF Inductors
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQG18H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreAir
Inductance1.8nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQG18HN1N8S00D
Related LinksLQG18HN, LQG18HN1N8S00D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQG18HN1N8S00D Details Description
Related parts for LQG18HN1N8S00D
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 10PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 32.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf