Murata Electronics North America LQH2HPN2R2MGRL
LQH2HPN2R2MGRL picture photo
Mfg. Part Number
LQH2HPN2R2MGRL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.47A 134 MOHM
Datasheet Download
LQH2HPN2R2MGRL.pdf
Availability of LQH2HPN2R2MGRL
QUANTITY
LQH2HPN2R2MGRL Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH2HPN2R2MGRL
Internal Part NumberEIS-LQH2HPN2R2MGRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH2HPN_GR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.47A
Current - Saturation1.55A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)135 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH2HPN2R2MGRL
Related LinksLQH2HPN, LQH2HPN2R2MGRL Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH2HPN2R2MGRL Details Description
Related parts for LQH2HPN2R2MGRL
RES SMD 86.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 ZB-ETH/CELL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS datasheet.pdf
Connector Header 27 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MICRO 21C S 30" WHT NI datasheet.pdf
DC/DC CONV TH QB 12V 500W datasheet.pdf