Murata Electronics North America LQH31HNR50K03L
LQH31HNR50K03L picture photo
Mfg. Part Number
LQH31HNR50K03L
Brief Description
FIXED IND 500NH 260MA 440 MOHM
Datasheet Download
LQH31HNR50K03L.pdf
Availability of LQH31HNR50K03L
QUANTITY
LQH31HNR50K03L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH31HNR50K03L
Internal Part NumberEIS-LQH31HNR50K03L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH31H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance500nH
Tolerance±10%
Current Rating260mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)572 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant270MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1206
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH31HNR50K03L
Related LinksLQH31HN, LQH31HNR50K03L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH31HNR50K03L Details Description
Related parts for LQH31HNR50K03L
CONN 12POS2MM IDCSOCKET GLDW/SR datasheet.pdf
IC COMP SW FET DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
RES 8.5K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT ORN LC 0.4" CC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT datasheet.pdf