Murata Electronics North America LQH3NPN6R8MJ0L
LQH3NPN6R8MJ0L picture photo
Mfg. Part Number
LQH3NPN6R8MJ0L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 850MA 252 MOHM
Datasheet Download
LQH3NPN6R8MJ0L.pdf
Availability of LQH3NPN6R8MJ0L
QUANTITY
LQH3NPN6R8MJ0L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH3NPN6R8MJ0L
Internal Part NumberEIS-LQH3NPN6R8MJ0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLQH3NP Series - 1212 Wire-Wound Power Inductor
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH3NPN_J0
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating850mA
Current - Saturation700mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)252 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH3NPN6R8MJ0L
Related LinksLQH3NPN, LQH3NPN6R8MJ0L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH3NPN6R8MJ0L Details Description
Related parts for LQH3NPN6R8MJ0L
Connector Header 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
2.0 WTB HDR ASSY ST 4CKT datasheet.pdf
RES 383 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760HBGA datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 390 NF 5% 400VDC datasheet.pdf