Murata Electronics North America LQH43MN1R2M03L
LQH43MN1R2M03L picture photo
Mfg. Part Number
LQH43MN1R2M03L
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 500MA 200 MOHM
Datasheet Download
LQH43MN1R2M03L.pdf
Availability of LQH43MN1R2M03L
QUANTITY
LQH43MN1R2M03L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH43MN1R2M03L
Internal Part NumberEIS-LQH43MN1R2M03L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Products
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH43M
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±20%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH43MN1R2M03L
Related LinksLQH43MN, LQH43MN1R2M03L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH43MN1R2M03L Details Description
Related parts for LQH43MN1R2M03L
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7T 1206 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG GRY SHLD 2500' datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 25UH SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
BATTERY,NI-MH HIGH CAPACITY datasheet.pdf
Micropower Low Cost Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V and Adjustable DC-to-DC Converter IC datasheet.pdf