Murata Electronics North America LQH43NN101J03L
LQH43NN101J03L picture photo
Mfg. Part Number
LQH43NN101J03L
Brief Description
FIXED IND 100UH 160MA 2.5 OHM
Datasheet Download
LQH43NN101J03L.pdf
Availability of LQH43NN101J03L
QUANTITY
LQH43NN101J03L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH43NN101J03L
Internal Part NumberEIS-LQH43NN101J03L
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH43NN_03
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±5%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH43NN101J03L
Related LinksLQH43NN, LQH43NN101J03L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH43NN101J03L Details Description
Related parts for LQH43NN101J03L
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
IC MPU RESET MONITOR 1.60V SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS R/A datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR16H/AE16M/HKR16H datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 90NS 28DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf