Murata Electronics North America LQH43NN271J03L
LQH43NN271J03L picture photo
Mfg. Part Number
LQH43NN271J03L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270UH 100MA 6.8 OHM
Datasheet Download
LQH43NN271J03L.pdf
Availability of LQH43NN271J03L
QUANTITY
LQH43NN271J03L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH43NN271J03L
Internal Part NumberEIS-LQH43NN271J03L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH43NN_03
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.8 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH43NN271J03L
Related LinksLQH43NN, LQH43NN271J03L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH43NN271J03L Details Description
Related parts for LQH43NN271J03L
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SIDACTOR BI 15V 250A DO214 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CA 50/125UM LDD ZIP SC DUP datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC P600 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf