Murata Electronics North America LQH43NN561J03L
LQH43NN561J03L picture photo
Mfg. Part Number
LQH43NN561J03L
Brief Description
FIXED IND 560UH 70MA 14.5 OHM
Datasheet Download
LQH43NN561J03L.pdf
Availability of LQH43NN561J03L
QUANTITY
LQH43NN561J03L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH43NN561J03L
Internal Part NumberEIS-LQH43NN561J03L
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH43NN_03
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±5%
Current Rating70mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14.5 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2.7MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH43NN561J03L
Related LinksLQH43NN, LQH43NN561J03L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH43NN561J03L Details Description
Related parts for LQH43NN561J03L
RES SMD 487 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.32M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Crystal 5.0000MHz 30ppm 18pF 120 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 8A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
IGBT MODULE 1200V 20A HEX datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC SRAM 8MB 70NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf