Murata Electronics North America LQH44NN150K03L
LQH44NN150K03L picture photo
Mfg. Part Number
LQH44NN150K03L
Brief Description
FIXED IND 15UH 1.1A 100 MOHM SMD
Datasheet Download
LQH44NN150K03L.pdf
Availability of LQH44NN150K03L
QUANTITY
LQH44NN150K03L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH44NN150K03L
Internal Part NumberEIS-LQH44NN150K03L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH44NN_03
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating1.1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant11.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package1515 (4040 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH44NN150K03L
Related LinksLQH44NN, LQH44NN150K03L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH44NN150K03L Details Description
Related parts for LQH44NN150K03L
CAP CER 0.012UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN FFC FPC 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF 50V 5% BP 1825 datasheet.pdf
CABLE 2COND 28AWG SLATE 500' datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 830MA 341.9 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 755MA 485 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf