Murata Electronics North America LQH44PN470MGRL
LQH44PN470MGRL picture photo
Mfg. Part Number
LQH44PN470MGRL
Brief Description
FIXED IND 47UH 240MA 2.04 OHM
Datasheet Download
LQH44PN470MGRL.pdf
Availability of LQH44PN470MGRL
QUANTITY
LQH44PN470MGRL Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH44PN470MGRL
Internal Part NumberEIS-LQH44PN470MGRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH44PN_GR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating240mA
Current - Saturation360mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.04 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH44PN470MGRL
Related LinksLQH44PN, LQH44PN470MGRL Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH44PN470MGRL Details Description
Related parts for LQH44PN470MGRL
RES 33 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 4A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
KEYING RECEPT MODULE datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 11A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf