Murata Electronics North America LQH66SN471M03L
LQH66SN471M03L picture photo
Mfg. Part Number
LQH66SN471M03L
Brief Description
FIXED IND 470UH 240MA 3.08 OHM
Datasheet Download
LQH66SN471M03L.pdf
Availability of LQH66SN471M03L
QUANTITY
LQH66SN471M03L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH66SN471M03L
Internal Part NumberEIS-LQH66SN471M03L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH66SN_03
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating240mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.08 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant2.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH66SN471M03L
Related LinksLQH66SN, LQH66SN471M03L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH66SN471M03L Details Description
Related parts for LQH66SN471M03L
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
TOOL CRIMPER RG 58-59 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANS RF PWR LDMOST PWRSO-10 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 2.29MM datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 480VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 5.08MM datasheet.pdf