Murata Electronics North America LQH6PPN6R8M43L
LQH6PPN6R8M43L picture photo
Mfg. Part Number
LQH6PPN6R8M43L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 2.85A 28 MOHM
Datasheet Download
LQH6PPN6R8M43L.pdf
Availability of LQH6PPN6R8M43L
QUANTITY
LQH6PPN6R8M43L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH6PPN6R8M43L
Internal Part NumberEIS-LQH6PPN6R8M43L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLQH6PP Series Power Inductors
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH6PP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating2.85A
Current - Saturation3.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)28 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2424 (6060 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH6PPN6R8M43L
Related LinksLQH6PPN, LQH6PPN6R8M43L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH6PPN6R8M43L Details Description
Related parts for LQH6PPN6R8M43L
RES SMD 665 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC INTERFACE LINE SUBSCRB 44TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 100VAC TERM datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SIDACTOR BI 6V 250A TO92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.090" datasheet.pdf
HDM BACKPLANE MOD W/GUIDE PIN datasheet.pdf
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf