Murata Electronics North America LQM21PN4R7MGRD
LQM21PN4R7MGRD picture photo
Mfg. Part Number
LQM21PN4R7MGRD
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 800MA 230 MOHM
Datasheet Download
LQM21PN4R7MGRD.pdf
Availability of LQM21PN4R7MGRD
QUANTITY
LQM21PN4R7MGRD Order Process
Ship out your order
Specifications of LQM21PN4R7MGRD
Internal Part NumberEIS-LQM21PN4R7MGRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQM21PN_GR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating800mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)288 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQM21PN4R7MGRD
Related LinksLQM21PN, LQM21PN4R7MGRD Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQM21PN4R7MGRD Details Description
Related parts for LQM21PN4R7MGRD
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 6MLF datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
LED AMBER 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
381 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
RES 15 OHM 6.5W 5% AXIAL datasheet.pdf