Murata Electronics North America LQM2HPN1R0MGHL
LQM2HPN1R0MGHL picture photo
Mfg. Part Number
LQM2HPN1R0MGHL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 2.3A 63 MOHM SMD
Datasheet Download
LQM2HPN1R0MGHL.pdf
Availability of LQM2HPN1R0MGHL
QUANTITY
LQM2HPN1R0MGHL Order Process
Ship out your order
Specifications of LQM2HPN1R0MGHL
Internal Part NumberEIS-LQM2HPN1R0MGHL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQM2HPN_GH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating2.3A
Current - Saturation2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)63 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQM2HPN1R0MGHL
Related LinksLQM2HPN, LQM2HPN1R0MGHL Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQM2HPN1R0MGHL Details Description
Related parts for LQM2HPN1R0MGHL
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 1-1/4" 14.17" datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 14.318MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf