Murata Electronics North America LQM2HPN1R0MGHL
LQM2HPN1R0MGHL picture photo
Mfg. Part Number
LQM2HPN1R0MGHL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 2.3A 63 MOHM SMD
Datasheet Download
LQM2HPN1R0MGHL.pdf
Availability of LQM2HPN1R0MGHL
QUANTITY
LQM2HPN1R0MGHL Order Process
Ship out your order
Specifications of LQM2HPN1R0MGHL
Internal Part NumberEIS-LQM2HPN1R0MGHL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQM2HPN_GH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating2.3A
Current - Saturation2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)63 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQM2HPN1R0MGHL
Related LinksLQM2HPN, LQM2HPN1R0MGHL Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQM2HPN1R0MGHL Details Description
Related parts for LQM2HPN1R0MGHL
TRIMMER 100 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
IC AMP RFIC 2.5GHZ SOT-363 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 300MA 500 MOHM datasheet.pdf
DUPLEXER SAW 1.96GHZ PCS/W-CDMA datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 450MA 2.55 OHM datasheet.pdf